Stare Miasto we Wrocławiu

Stare Miasto we Wrocławiu jest wizytową częścią miasta. Na starówce odbywają się najważniejsze uroczystości oraz imprezy kulturalne i rozrywkowe. Stare Miasto powstało w XIII wieku, po podpisaniu aktu lokacyjnego.

Tereny współczesnego Starego Miasta w XIII wieku składały się z tzw. kwartałów. Wówczas wyróżniano cztery – Stare Jatki, Wielki, Kuśnierzy i Kupców. Z czasem Wrocław powiększał swoje granice o kolejne tereny. Kolejnymi kwartałami były obszary Słodowników, Ulicy Walońskiej, Nowe Miasto i Piasek. Jednak w XV wieku nowe tereny zostały dołączono do pierwszych części miasta. Aktualny podział Wrocławia obowiązuje od 1954 roku. Wyznaczano wówczas dzielnice – Stare Miasto, Fabryczna, Krzyki, Psie Pole oraz Śródmieście.

Stare Miasto we Wrocławiu

Podczas II wojny światowej Stare Miasto zostało dość znacznie zniszczone. Odbudowa tego miejsca skupiła się na budowlach z czasów piastowskich, przede wszystkim w rejonie Rynku. Na Starym Mieście wybudowano również wiele lokali mieszkalnym w specyficznym modernistycznym stylu.

Centralnym punktem Wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny. W tej części Starego Miasta znajduje się mnóstwo urokliwych barokowych kamienic, które precyzyjnie odremontowano po wojnie. Następnym miejscem, które koniecznie trzeba zwiedzić na starówce jest Plac Solny, gdzie mieszczą się zabytkowe kamienice. Doskonałym punktem widokowym jest wieża gotyckiego kościoła świętej Elżbiety. Gwarantowane niezapomniane widoki na wrocławską panoramę. W dalszej części Starego Miasta znajduje się Uniwersytet Wrocławski. Campus uczelniany zlokalizowany jest bardzko blisko Odry, niedaleko której można zobaczyć znane wrocławskie wyspy. Wśród zabytków przyrodniczych na Starówce należy wskazać Park Słowacki. Popularnym miejscem jest również Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka. Ponadto częstymi punktami turystycznej wędrówki po mieście są szklana fontanna i historyczna Piwnica Świdnicka.

Stare Miasto we Wrocławiu

Nie sposób opisać wszystkich zabytków Starego Miasta we Wrocławie. Do najważniejsze należą m.in. Ratusz, Kościoły św. Barbary, Kościół św. Krzysztofa oraz Kościół św. Agnieszki. W tym miejscu zwiedzić można także monumentalny Pałac Królewski, kościół Opatrzności Bożej oraz Synagogę pod Białym Bocianem. Na Wrocławskim Starym Mieście nie brakuje również obiektów handlowych takich jak np. Sukiennice oraz Małe i Wielkie Jatki. Zabytkowa dzielnica Wrocławia to miejsce biznesu (Hala Targowa, Nowa Giełda), kultury (Opera Dolnośląska) i rozrywki (puby, restauracje).

Stare Miasto we Wrocławie, co roku zapełnia się turystami, ze względu na bliskość zabytków oraz bogate zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Starówka jest również miejsce interesujący imprez klubowych oraz różnorodnych koncertów.

Jeden komentarz

  1. tajemnica luty 2013 at 16:46 #

    intetesujące lecz z brakami.
    mogloby sie to inaczej zaczynac ale moze byc.
    jesli mialabym oceniac to od 1-10 to spokojnie dalqbym ,,8″

Zostaw komentarz